Uitkomsten vragen­lijst handreiking passende des­kundig­heidsmix

Geplaatst op 24 februari 2026

Begin deze week hebben we de uitkomsten van de vragenlijst gebundeld en samengevat. Deze uitkomsten en die van de andere partijen die ook hun achterban hebben geraadpleegd, worden gebruikt voor het aanscherpen van de handreiking passende deskundigheidsmix. We willen iedereen die, ondanks het korte tijdpad, de vragenlijst heeft ingevuld hartelijk bedanken voor de tijd en betrokkenheid. Hieronder volgt een samenvatting van de gegeven antwoorden.

Samenvatting

Een ruime meerderheid van de respondenten is positief over de handreiking. De handreiking wordt over het algemeen gezien als een waardevol, helder en goed leesbaar document met voldoende informatie en herkenbare praktijkvoorbeelden. Het wordt beschouwd als een goed uitgangspunt om het gesprek over de deskundigheidsmix binnen de zorgorganisatie op gang te brengen.

De feedback wijst ook op een aantal belangrijke verbeterpunten:

  • De meest geuite zorg is dat de rol van de Cliëntenraad (CR) in de handreiking onduidelijk is, wat het lastig maakt om er actief mee aan de slag te gaan. Het document lijkt meer gericht op bestuurders en zorgprofessionals.
  • De handreiking beschrijft een ideale situatie en een theoretisch model dat ver af staat van de uitvoering. De respondenten benadrukken dat de praktijk vaak weerbarstiger is, zeker gezien de personeelstekorten en de complexiteit van de zorg.
  • De cruciale rol van informele zorg (naasten, persoonlijk netwerk, vrijwilligers) komt in de handreiking onvoldoende naar voren, terwijl de samenwerking hiermee een van de grootste uitdagingen voor de toekomst is.
  • Een deel van de respondenten ervaart de tekst als te veel en te moeilijk leesbaar, waardoor de essentie verloren gaat.

Wat doet LOC?

We nemen onze aanbevelingen die volgen uit de verbeterpunten  mee naar de kompaswerkgroep. Daarnaast gaan we aan de slag met de behoefte van cliëntenraden aan meer duidelijkheid over hun rol bij de passende deskundigheidsmix. We zullen in trainingen aandacht besteden aan de passende deskundigheidsmix en we maken een bewaarkaart. Zodra deze beschikbaar is, berichten we daarover in onze wekelijkse nieuwsbrief en de website.

De definitieve versie van de handreiking wordt eind februari verwacht. We delen de handreiking via onze website: Publicaties – LOC Cliëntenraden


Download artikel als PDF

Praat mee!

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Per 1 januari 2025 is LOC gefuseerd met Raad op Maat. Dat betekent méér kennis en expertise als het gaat om (mede)zeggenschap van mensen met een beperking. Wil je meer weten over Raad op Maat? Bekijk de website.

Deelnemers platform

Meer bekijken

Nieuwsbrief

  • Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
  • * Heb je onze nieuwsbrief eerder ontvangen en je afgemeld? Meld je dan aan via webmaster@loc.nl
Klik om toegang te krijgen tot de login- of registratiekaas