Terugblik Regionale net­werkbijeen­komst cliënten­raden Friesland

Geplaatst op 10 juni 2024

Op maandag 27 mei organiseerde het regioteam Friesland een bijeenkomst voor cliëntenraden met als thema palliatieve zorg en kwaliteit van leven, getiteld: ‘De dood uit de pot’. Op het programma stond een lezing van Joke Braaksma, specialist ouderengeneeskunde bij Noorderbreedte en Hilde Scholtens, geestelijk verzorger bij Sichtpunt, een paneldiscussie en een gespreksronde in kleine groepen.

De bijeenkomst startte een presentatie over LOC door Trees Flapper. Daarna volgde een proefronde met een gesprekskaartje uit de speciale ‘Dood uit de pot’-pot. De kaartjes zijn speciaal hiervoor ontwikkeld, rondom vier dimensies, lichamelijke zorg, psychologische zorg, sociale zorg en spirituele zorg. Zo kreeg de zaal alvast een beeld van de gesprekken die gevoerd kunnen worden.

Joke en Hilde vertelden vervolgens stap voor stap wat palliatieve zorg is, en wat er allemaal bij komt kijken. Vaak wordt het verward met het laatste stukje van het leven. Palliatieve zorg is echter alle zorg als er geen herstel meer mogelijk is, dat kan soms jaren duren.

Er ontstaat een discussie over euthanasie, met name de zorgvuldigheidstoets en ondraaglijk lijden/waardig leven. Joke geeft een toelichting op de lichamelijke en psychologische kant van palliatieve zorg. Hilde legt uit bij welke vragen, levenssituaties zij benaderd kan worden. Dat is breder dan palliatieve zorg.

Paneldiscussie

Tijdens de paneldiscussie, met naast Hilde en Joke ook Evert den Drijver, oud-huisarts te Joure kwamen de volgende onderwerpen aan bod:

  • hoe zit het met een behandelverbod
  • Wat is verschil tussen gewone zorg en palliatieve zorg
  • Hoe kan het dat sommige mensen opknappen in een hospice
  • Palliatieve zorg en psychiatrische problematiek

Gesprekskaarten ‘De dood uit de pot’

Na de pauze ging de zaal in tafelgroepen uiteen. Aan de hand van
de gesprekskaarten uit de ‘Dood uit de pot’ gingen de leden met elkaar in gesprek over de mogelijke rol
van de cliëntenraad bij het onderwerp palliatieve zorg. Voorbeelden van gesprekskaarten zijn:

  • Wie zou je naast je sterfbed willen hebben?
  • Noem drie dingen waar je rustig van wordt
  • Waarvoor hebben mensen angst in de laatste levensfase

Een van de uitkomsten was om goed op te letten hoe het zit met de formatie van geestelijk verzorgers in
de verpleeghuislocaties.

Download artikel als PDF

Praat mee!

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Per 1 januari is LOC gefuseerd met Raad op Maat. Dat betekent méér kennis en expertise als het gaat om (mede)zeggenschap van mensen met een beperking. Wil je meer weten over Raad op Maat? Bekijk de website.

Deelnemers platform

Meer bekijken

Nieuwsbrief

  • * Heb je onze nieuwsbrief eerder ontvangen en je afgemeld? Meld je dan aan via webmaster@loc.nl
  • Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Click to access the login or register cheese